Post | juni 2026 | 2 min lezen
Ontmoeten in Kadolokaal
Door
Yvonne Gasman

Klaske, vrijwilliger bij KadoLokaal in de Hoogstraat, vertelt dat zij in haar vrije tijd graag betekenisvolle dingen wil doen en mee wil werken aan een hechte gemeenschap. Elke donderdag is zij er te vinden.
KadoLokaal is een winkel waar je prachtige en smaakvolle producten kunt kopen. Lokaal geproduceerd en met respect voor mens en omgeving. Klaske leidt me rond in de winkel en stopt bij een vitrine, waarin met de hand gehaakte oorbellen tentoon gespreid staan. Prachtige minuscule bloemen in fijne kleurschakering. Ze vertelt vol bewondering: “Je kunt je bijna niet voorstellen dat dit door mensenhanden gemaakt is. Zo teer en delicaat. Dit heeft een vrouw hier in de buurt gehaakt met een haaknaald, zo smal, dat je niet snapt hoe je daarmee kunt haken.” Klaske kwam hier vroeger al om cadeautjes te kopen voor bijvoorbeeld de juffen van de kinderen. “Je kan hier heel betaalbaar leuke dingen kopen. En je weet dat het uit de buurt komt en het zijn vaak unieke exemplaren. Ons leven is al zo vol met betekenisloze prullen, maar door hier te kopen dien je een goed doel”, besluit Klaske lachend.
Als vrijwilliger in KadoLokaal word je door de coördinator aangemoedigd om jouw eigen stempel te drukken op bijvoorbeeld de inrichting van de vitrinekasten of de etalage. Ook als je mensen kent die wat maken en willen verkopen, vindt hij het leuk om in contact te komen en te onderzoeken of deze artikelen passen in de winkel. Klaske: “Zo wordt de winkel ook een stukje van mij en dat vind ik heel erg leuk.”
Op deze plek ervaart Klaske dat ze een leven leidt in een bevoorrechte positie. Dat is niet voor iedereen in de wereld weggelegd. Werken in deze omgeving zorgt voor ontspanning en plezier. Hier geen competitieve elementen of afwegingen hoe is de tijd geld verhouding. Zaken waarmee Klaske in haar betaalde baan wel mee te maken krijgt. Klaske: “Hier doe ik gewoon werk voor een goed doel. Het plaatst zaken in perspectief, waardoor ik besef wat heb ik het toch goed”.
Deze winkel heeft meerdere functies. Jongeren en volwassenen met beperkte cognitieve vaardigheden vinden hier een boeiende leer- en werkplek. Ze worden ondersteund en gestimuleerd om hun talenten te gebruiken. Ook is de winkel de praktijkleerwinkel van de scholengemeenschap Pantarijn in Wageningen. En er werken mensen die aan het inburgeren zijn. Voor de inburgering doen zij een aantal uur in de week vrijwilligerswerk op een plek midden in de gemeenschap. Klaske werkt met een van hen. De contacten met deze persoon vindt Klaske heel bijzonder. Klaske: “Ik kom in aanraking met een andere cultuur en met mensen die anders niet op mijn pad zouden zijn gekomen. Een beetje alsof je met vakantie bent.” Om in praktijk te brengen wat tijdens de Nederlandse les is geleerd laat Klaske de bediening van de klanten vaak over aan haar collega. Maar er zijn genoeg andere klusjes te doen.
“Sommige vrijwilligers werken elke week, anderen een keer per 2 weken of per maand. Je geeft zelf aan wanneer jou goed uitkomt”, sluit Klaske af.
De kracht van doen staat centraal in het Internationaal Jaar van de Vrijwilliger. Ook wat doen bij Kadolokaal? Ga meteen naar de vacature.